SKÅLAR, ett par, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1835. Vikt ca 2629g.
Rund fot. Rikligt dekorerade skålar, bland annat av druvklasar. Handtag. Diameter ca 29, höjd ca 12 cm.
Gravyr "Berit" och "Marit" på handtag. Bruksslitage, repor/märken samt mindre bucklor. Anlupet.