SKÅP, "Coolidge", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1920/30-tal.
Mörkbetsad björk. Övre del med dörrpar, bakomliggande hyllplan. Nedre del med utdragbara lådor. Bredd 105, djup 47,5, höjd 180,5 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, faner- och stötskador.