Huvudredaktör Fredrik Ström. Åhlén & Åkerlund förlag. Klotband. Svensk villabebyggelse - Stockholms län, Uppsala län, Södermanlands län, Västemanlands län. resp Stor-Stockholms villastäder.
Skador, slitage, fläckar, veck.