DAGBÄDD, "Nr 311", Kurt Østervig, Jason, Ringsted, Danmark, 1950-tal.

Teak. Stoppad dyna, klädd med orange textil. Längd 200 cm, bredd 80 cm, höjd 39 cm.

Äldre, senare klädsel. Slitage, limmade fogar, stoppning helt slut.

Utropspris
2 500 SEK