LJUSKRONA, empire, 1800-talets början. Höjd ca 85 cm.

Stomme av mässing. För 9 ljus. Behängd med prismor. Elektrifierad.

Ej funktionstestad. Oxiderad. Slitage.

Utropspris
15 000 SEK