Kaffekanna, tekanna, gräddkanna och sockerskål med lock. 4 volutformade ben, dekor av blad och pärlstav, locken med pinjekotte. Sockerskål och gräddkanna med invändig förgyllning. Höjd ca 15-24 cm.
Slitage, bucklor, tekannan med invändig anlöpning och sned lockknopp.