TAKAMPEL, försilvrad mässing, art deco, 1920-1930-tal. Höjd ca 86 cm.

Mittskål, tre svängda ljusarmar, upphängningkedjer. Senare elektrifierad. Diameter 60 cm.

Sliten försilvring, senare skruvar, ljusarmarna lösa och vridna, bucklor. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR