TAKKRONA, Hans-Agne Jacobsson, Markaryd AB, 1960/70-tal. H ca 197.

Mässing, kupor i glas, 15 svängda ljusarmar. Etikettmärkt.

Slitage. Socklar med sprickor, smärre nagg, lösa ljusarmar, skruvar till kuporna saknas, anlupet. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK