FÅTÖLJER MED FOTPALLAR, ett par, "Örenäs"/"Siesta", Ib Kofod-Larsen, OPE, 1960-tal.

Fåtöljer, ett par, modell "Örenäs". Stativ av Bangkok-teak. Lösa sitt- och ryggplymåer, stoppade med skumgummi på gummiband respektive spir-ex. Klädsel av svart oxhud, djuphäftade.

Fotpallar, ett par, "Siesta". Stativ av Bangkokteak. Djuphäftad klädsel av svart oxhud.

Bruksslitage. Ett armlän med smärre stötskada. En sittdyna omklädd. Några sömmar har släppt.

"ÖRENÄS - en verkligt fin fåtölj ritad av den kände danske arkitekten MAA Ib Kofod-Larsen. Ett utsökt prov på modernt möbelskapande"

ur: Svenska Slöjdföreningens Tidskrift, 1961, sid 244. Modellen avbildad i helsideannons på samma sida tillsammans med modell "Direktören", formgiven av Svante Skogh.

"SIESTA - en lika praktisk som vacker pall tillverkad med alla synliga trädetaljer i Bangkok-teak, helt i skumgummi. Levereras såväl i tyg som äkta oxhud, häftad."

ur: Hem i Sverige, 1961, vol 4, sid A 146.
Modellen avbildad i helsideannons på samma sida tillsammans med modell "Generalen", också den formgiven av Ib Kofod Larsen.

Modell "Örenäs" lanserades omkring år 1959 som en exklusiv vilfåtölj till sittgruppen "Kandidaten".

Modell "Siesta" marknadsfördes i annonser och på mässor som kompletterande fotpall till sittmöblerna "Sälen", "Örenäs" och "Generalen". "Sälen" salufördes även med en för modellen specialritad fotpall.

Utropspris
15 000 SEK