Smycken
446999

BROSCH, 14 k guld, Ryssland, tidigt 1900-tal. Total vikt ca 14 gram.

I form av skalbagge. Infattad med rosenstenar, 2 safirer, 2 rubiner samt pärla. Senare säkerhetskedja. Längd 60 mm. Enligt uppgift tillverkat 1912.

Ett ben saknas. Några mindre stenar saknas. Något slitage. Pärla med några repor.

Utropspris
15 000 SEK