I form av skalbagge. Infattad med rosenstenar, 2 safirer, 2 rubiner samt pärla. Senare säkerhetskedja. Längd 60 mm. Enligt uppgift tillverkat 1912.
Ett ben saknas. Några mindre stenar saknas. Något slitage. Pärla med några repor.