SCHATULL MED SILVERBESTICK, 158 + 3, bland annat JMJ, Göteborg, 1900-talets första hälft. Vikt ca 4576 gram.

12 matskedar, 11 matgafflar, 12 matknivar, 13 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 bordsknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 mindre skedar (kaffe-/mockaskedar), 5 smörknivar. Fiskbestick: 13 gafflar, 12 knivar. 2 servettringar samt en bordssked av annan modell medföljer. Medföljer gör även ca 45 st bestickdelar i nysilver av annan modell. Schatull med rak form på nedåt avsmalnande ben, lös ovanliggande bricka. Utdragslådor, varav de övre på insidan beklädd med mjukt tyg. Längd ca 56, djup ca 42, höjd ca 85 cm.

Slitage, repor och märken/mindre svaga bucklor. Mindre anlupet. Gravyr. Knivar samt uppläggningsbestick med stålblad. Dessa samt nysilver inkluderas ej i ovannämnda vikt.

Utropspris
15 000 SEK