SCHATULL med FLASKOR samt GLAS, 17 delar, glas, 1800.

Schatull med beklädd insida, gångjärnsförsett lock med underliggande fackinredning. 12 flaskor, varav 6 stora och 6 mindre. Dessa med glasknopp (höjd ca 13,5- 23 cm). 5 glas, 2 starkvinsglas, 1 likörglas samt 2 whiskyglas (höjd ca 9,5-11). Samtliga delar med förgylld dekor. Schatullets mått ca 42, bredd ca 28, höjd ca 27 cm. Nyckel finns.

Flaskor och glas med slitage, repor/märken, mindre nagg. Pigmentbortfall. Schatull med slitage, repor och märken samt stötskador. Smuts.

Utropspris
7 000 SEK