TAKLAMPOR, ett par, "Pia-lampan", Tore Ahlsén, 1950-tal. Höjd:ca 55 cm.

Vitt tyg.

Slitage, ej funktionstestad, skört tyg.

"Pia" är en ordlek som bygger på talet pi, eftersom cirkleformen finns med i formgivingen. Tore Ahlsén (1906-1991), bror till Erik Ahlsén och bägge arkitekter ritade tillsammans ettflertal byggnader på 1940-1960-talet, t ex medborgarhuset i Örebro, Årsta centrum ochvaruhuset Pubs glashus i Stockholm. Till Tore Ahlséns mest uppmärksammade möbler hör just lampan "pia"och även en trädgårdsstol, en karmstol och en soffa med samma namn.

Utropspris
3 000 SEK