MATSALSMÖBLEMANG, 14 delar, Blomstermåla möbelfabrik, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Bord, 12 stolar, salsskåp. Valnötsfanerat bord och skåp, stolar i mörklackerad bok. Runt bord med svängda ben. Diameter 114, höjd 74 cm. 3 iläggsskivor à 55 cm. Stolar med svängd genombruten rygg, stoppad sits. Skåpet delbart. Överdel med två dörrar, uppsvängt krön. Nederdel med två dörrar. Bredd 121, djup 50, höjd c:a 208 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Iläggsskivorna i mörklackerad bokfanér.

Utropspris
6 000 SEK