SOFFBORD, svartek, 1900-tal, brickmärkt, 1968.

Rund skiva, fanerad med 7000 år gammal svartek. Benställning av förkromad metall. Märkt med silverbricka Sven Sjöström, Glemmingebro 1968.

Bruksslitage, svärtningen något flammig.

Utropspris
1 500 SEK