SKRIN på BENSTÄLLNING, sannolikt 1700-tal.

Skuren dekor av bland annat hjärtan och blommor. På senare benställning med sprialvridna ben. Total längd 50, bredd 44, höjd 73cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Senare benställning. Kompletterad och renoverad. Sprickor, bland annat längsgående i lock.

Utropspris
1 500 SEK