BORDSPENDYL, Frankrike, omkring 1900.

Patinerad metall. Dekor av man med häst. Infällda porslinsbrickor. Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt "HRY MARC A PARIS". Pendel medföljer. Längd 41, höjd 39 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage, urtavla med skador, anlupen. Urverkets bakstycke samt glaset framför urtavlan saknas. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK