KARL XV SAMT OSCAR II, 2 dokument med egenhändiga namnteckningar, dat Stockholms slott 1864 resp Marstrand 1889.

Entledigande från överbefälhavarebefattning vid skultuna frivilliga skarpskytteförening, Löjtnant O.W. Löwenborg.
Resolution för C.E.Th. Höckert att vara förste adjutant vid södra skånska infanteriregementet. Bladstorlek 35 x 21,5 cm.

Ett gulnat, båda med veck. Något obetydligt nötningshål.

Proveniens

Framlidne Sune Hägglids stora och betydande autografsamling. Skapad från 1920-talet fram till 2000-talet.

Utropspris
1 500 SEK