SKRIVSTÄLL, silver, CG. Hallberg, Stockholm 1911.

Avlångt med rundade hörn, fördjupning för pennor, ett par bläckhorn av glas med välvda lock flankerande läskpappersvagga med krönande uggla. Längd 31, höjd 12 cm.

Slitage, repor. Något smärre nagg och någon mkt obetydlig buckla.

Utropspris
3 000 SEK