VÄGGUR, av så kallad Leja-typ, etikettmärkt G. A. Smiley 1900-talets början.

Svartmålad konturerad kant. Dekor av bland annat pärlemor. Urtavla med romerska siffror. Etikettmärkt. Höjd ca 62 cm. Pendel medföljer med nyckel. Nyckel finns.

Slitage, repor nagg/märken. Stötskador Ej funktionstestad.

Utropspris
2 500 SEK