BRÖLLOPSBÄGARE, silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Vikt 340 g.

Trumpetformad bägare på fot. Höjd 22 cm.

Senare fot. Bruksslitage, gravyr, anlupen samt bucklor.

Proveniens

Harpsunds herrgård.

Utropspris
8 000 SEK