NOBELPRISTAGARE I LITTERATUR, 17 st, bla Knut Hamsun och Jean Paul Sartre, egenhändiga.

Elias Canetti, Henrik Pontoppidan, Frans Sillanpää, Czeslaw Milosz, John Steinbeck, Roger Martin du Gard, William Golding, Pearl Buck, Wole Soyinka, Derek Walcott, Toni Morrison, Nadime Gordimer, Camilo José Cela, Patrick White, Claude Simon. De flesta på korrespondenskort, 9,5 x 6 - 10,5 x 15 cm.

Några gulnade, någon med smärre fläck. Någon med tillskrift till mottagaren.

Proveniens

Framlidne Sune Hägglids stora och betydande autografsamling. Skapad från 1920-talet fram till 2000-talet.

Utropspris
1 500 SEK