GRÄDDKANNA, silver, Gustaf Hagström, Stockholm, 1796. Vikt 179 gram.

Kaskformad. Fot med gallerverk och kulfötter, graverad dekor av bladverk. Uppsvängd räfflad hänkel. Invändigt förgylld. Höjd 15 cm.

Bruksslitage. Hänkel med lagning, mindre bucklor. Graverade initialer.

Utropspris
3 000 SEK