AUTOGRAFER AV IDROTTSMÄN, 14 st, bla Jesse Owens, Björn Borg och Jack Dempsey, egenhändiga.

Jack Dempsey liksom Max Baer med namnteckning på foto, Paavo Nurmi, Sixten Jernberg, Rod Laver med namnteckning på foto, George Carpantier med egenhändigt brev. Bladstorlek 8 x 5 - 20 x 13 cm. I pärm.

Smärre fläckar. Brevet samt något foto med veck.

Proveniens

Framlidne Sune Hägglids stora och betydande autografsamling. Skapad från 1920-talet fram till 2000-talet.

Utropspris
2 000 SEK