HOVDAMS POESIALBUM, vid Svenska hovet 1897-1907.

Med mängder av kungliga och adliga autografer. Främst Kungaparet Oscar II och Sophia av Sverige, Kronprinsfamiljen Gustaf och Victoria med sönerna Gustaf Adolf och Wilhelm, dat 1897. Prinsparet Gustaf Adolf och Margareta, Prinsparet Carl och Ingeborg, ett antal tyska prinsar och prinsessor, bla från Baden. Doktor Axel Munthe. Diktverser. Några akvareller, bla en med motiv av Tullgarn och en med motiv från inre borgården på Borgholms slottsruin, "Holländska" av Ottilia Adelborg. Teckningar varav en Erik Ersson Rålamb. Inklistrat foto av Storhertigparet Friedrich och Louise av Baden. Helfranskt skinnband med förgylld dekorrand på pärm. Förgyllda snitt. Kartongkasett medföljer.

Slitage, fläckar, kartongkasett med skada och lagning. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Friherrinnan Eva Leijonhufvud (1864-1927).

Utropspris
3 000 SEK