VÄGGPENDYL, Petter Almcrantz, Stockholm, empir, 1800-talets första hälft.

Förgyllt och bronserat trä. Dekor av bladverk, krönande troffégrupp med fackla och pilar samt omslutande lagerkvistar. Höjd ca 90 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Sedvanligt slitage. Skador och lagningar. Delvis senare förgyllning och bronsering. ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK