BYRÅ, Axel Einar Hjorth för E Pettersson Möbleringsaffär, Gävle, 1920-tal.
Fanerad med jakaranda, bonad björk, m fl träslag, intarsiadekor, sex utdragslådor, beslag av mässing. Bredd 100 cm, djup 45,5 cm, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Skada kring nyckelhål och delar av nyckelbussningar, slitage, benen med smärre fanérbortfall.
Otto Schulz (red), "Tidskriften Boet", 1928, jfr liknande byrå avbildad sid 170.