BIBLIOTEKSUR, spindelgång, kvartsslag, Balthasar Holtzman, Wien (levnadsår ca1722-1754).

Urtavla bär märkning "Balt Holtzman Wienn", avstängning "Schlagt / nicht scpil". Mahognyfaner, bronserade detaljer, urtavla i mässing och tenn, metallbeslag och detaljer, sidor med genombruten dekor i form av jaktscen, bevingade tassfötter. Höjd (exkl handtag) ca45cm.

Slitage. Sprickor. Renoverad och kompletterad, senare beslag, maskstungen. Ej funktionstestad. Lucka fram låst. Nyckel saknas.

Utropspris
10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

203. Dagobert Peche, spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922.
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK