UPPSATSSKÅL, silver, Kalkutta, Indien, bär importstämplar Harry Bergman, Helsingfors 1964. Vikt ca 386 g.

Sidorna dekoreras med jordbruksmiljö i palmlandskap. Höjd 15,5 cm, diameter 15 cm.

Slitage, repor, intryckningsskador, gravyrer.

Utropspris
300 EUR