SOFFBORD, "Expandette", AB S Ljungqvists möbelfabrik, Habo, 1950-tal.

Stomme av betsad bok. Skiva fanerad med jakaranda. Isärdragbar skiva ovan plastlaminat. Längd 121. Bredd 60. Höjd 60 cm.

Repor och märken. Fläck på skiva. Senare ytskikt.

Utropspris
1 500 SEK