Anna Kleberg

(Sverige, Född 1970)
Anna Kleberg
(Sverige, Född 1970)

ANNA KLEBERG, C-print laminerat på MDF, signerad och daterad 2000 och numrerad 2/4 a tergo.

"Modellhus X", 2000. 50 x 72 cm

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Andréhn/Schiptjenko, Stockholm.

"Modellhus är en serie på 20 färgfotografier från år 2000. Byggnaderna är avbildade miniatyr tågbanehus. Husen är köpta färdigbyggda och begagnade i Berlin och i Stockholm blandat med ärvda hus byggda under första hälften av 1900-talet. Husen som på fotografierna är uppställda på rad med fasaden mot betraktaren är av olika arkitektoniska stilar: modernistiska flerbostadshus, kyrkor, korsvirkeshus, villor, stugor. Jag har eftersträvat att husen ska se så tomma ut som möjligt och har pillat bort innandömena där det varit möjligt. Ljuset är platt och mjukt för att ytterligare förstärka känslan av tomhet och övergivenhet. I flera av mina arbeten har jag intresserat mig för verklig och fiktiv arkitektur. Det är spännande hur bedräglig modellens avbild av verkligheten kan vara och hur den får oss att ifrågasätta det vi uppfattar och tolkar som verkligt." -Anna Kleberg

Utropspris
10 000 SEK