Marianna Uutinen

(Finland, Född 1961)
Marianna Uutinen
(Finland, Född 1961)

MARIANNA UUTINEN, Tusch på papper, signerad och daterad -92.

Ur Napoleon-sviten. 23 x 30.5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Med sin upproriska konst ifrågasätter Marianna Uutinen hierarkier inom konsten och det sociala livet och har karaktäriserats som ”Den nordiska samtidskonstens stygga flicka nr 1”.* I Napoleonsviten tar Uutinen en lättsammare ton. Sviten består av lekfulla erotiska fantasier av drömsk karaktär som utforskar gränsen mellan det medvetna och undermedvetna. I det aktuella verket gör sig Napoleon hörd via dennes ikoniska hatt.

*Lars O Ericsson, Dagens Nyheter, 19 februari 1996.

Konstnär

Utropspris
5 000 SEK