BILDER om Mihail Ivanovitš KALININS LIV 1924-27 samt BÄLGKAMERA, ICA, Dresden. 1900-talets början.

Kinofilm (36 x 24 mm) kopia av originala fotografier, innehållet kopierat på en cd-skiva.

1. M.I. Kalinin vilar på sin födelseort tillsammans med sin mor.
2. Fabriken där M.I. Kalinin arbetade 1905-1907.
3. Maj 1929, bild från konferensen "Hur uppnår folk ett bättre resultat från jordbruket och ett bättre liv".
4. M.I. Kalinin med kvinnliga riksdagsledamöter 1927.
5. M.I. Kalinin talar i Bolsjevikfabriken i Leningrad 1924.
6. M.I. Kalinin med sin familj 1925.
7. M.I. Kalinin arbetar med sin lie i byn Verhnj Trojsta.
8. M.I. Kalinin i sin hembygd med sin f.d. lärare.
9. M.I. Kalinin talar i Volhovstroj 1924.
10. M.I. Kalinin talar för fabriksarbetare.
11. M.I. Kalinin på kolchosmöte i sin hemby.
12. Rysslands kommunistiska partis XIV konferens 1925.
13. M.I.Kalinin vässar lien.
14. Demonstration den 17.11.1927.
15. Det efter M.I. Kalinin namngivna Folkets hus i Vernhja Trois.
15B. M.J. Kalinin i Folkets hus.
16. M.I. Kalinin vilar med sin familj på åkern efter arbetet.
17. Kalinin i sin hemby Verhnj Trojstan.
18. För deltagandet i inbördeskriget förärade Röda armén Kalinin med ett gevär i november 1925

Bruksslitage.

Mihail Ivanovitš Kalinin var bolsjevik revolutionär och sovjetpolitiker. Från mars 1919 ända till 1938 var han den verkställande kommitténs talman, samt åren 1919–1946 nominellt statsöverhuvud.

Utropspris
500 EUR