LAMPFOT, porslin, Kina 1800-talets senare hälft.

Polykrom målad dekor med motiv av festfölje och uppvaktning för nobel person. Höjd 47,5 cm.

Slitage, repor, avsågad, borrad för elektrifiering, senare metallmontering. Ej elektrifierad.

Utropspris
200 EUR