KARMSTOLAR, ett par, s.k. "Dantestol", nyrenässans, 1800-talets slut.

Kryssben, rygg med snidad dekor, framtill maskaroner. Löstagbar plymå. Bredd 58 cm, höjd 87 cm.

Bruksslitage. Ett armlän med avslag, slitna fötter. Nedsuttna plymåer, fransskador, fläckar.

Utropspris
300 EUR