SKRIVBORD, "Roma" av Axel Einar Hjort för AB Svenska Möbelfabriken, Bodafors
Betsad björk. Tandsnittdekor samt kasetterad reliefdekor med centrala palmetter. Tassfötter. Tre lådor i sarg. Två hurtsar med hyllplan respektive utdragbara fack. Brickmärkt. Längd 135, bredd 70, höjd 76 cm.
Slitage. Repor och märken. Nyckel saknas.