VÄGG/TAKLAMPA. "Triplex-pendel", Johan Petter Johansson, 1900-talets första hälft.

Lackerad metall, reglerbar ljuspunkt. Justerbar längd, minsta längd ca 152 cm.

Slitage. Rost. Ljuspunktens reglage sitter fast. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK