GOLVLAMPA, A810, Alvar Aalto, Valaisinpaja. 1980-tal.

Två ljuspunkter med skärmar i vitmålad metall. Foten beklädd med svart läder. Etikettmärkt Valaisinpaja Oy. Höjd 165 cm.

Skärmarna sneda, repor och märkbara intryckningsskador. Slitage på fot och skaft.
Ej funktionstestad.

Utropspris
900 EUR