Allmoge
457123

KRONSKÅP, allmoge, 1800-tal.

KRONSKÅP, allmoge, 1800-tal.

Dörrpar, bakomliggande hyllplan. Profilerat listkrön. Dekor av målade blommor och blad. Längd ca 116, djup ca 50, höjd ca 187 cm.

Slitage, repor och nagg. Ytskador. Renoverad och kompletterad (bland annat senare bemålning). Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK