DAMBORD, Louis XVI, Frankrike, märkning undertill, 1700-talets andra hälft.

Mahogny, kvadratisk form med intarsia dekor av stiliserande blommor, stenskiva, skinnklädd avsats i låda. Utdragna balusterformade ben kopplade med bricka. Märkt. Höjd ca 76. Längd ca 31. Bredd ca 31 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanérskador. Solblekt. Skador i intarsia. Repor. Smuts. Sprickor, bortfallnadelar, hjultrissor saknas.

Utropspris
7 000 SEK