Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

KUNGLIGT LAMPBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.

Mahognyfanér, rund konturerad skiva på skuren sarg samt tre svängda ben. Kungliga ägarmärkningar undertill. Höjd ca 73. Diameter ca 51 cm.

Slitage. Sprickor. Fanérskador. Skivan något buktande. Två ben med lagning.

Proveniens

Drottning Sofia av Sverige, Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louise, Kung Gustaf VI Adolf av Sverige.

Utropspris
4 000 SEK