MATSKEDAR, 7 st, snarlika, silver, svenska stämplar, 1800-talets första hälft. Vikt ca 283 gram.

Fiolmodell. Bl a 1 par, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1810. 1 st Andreas Isberg, Skänninge 1804. 1 st Andreas Rönnov, Helsingsborg 1803. Längd 20 - 22 cm.

Bruksslitage. Bucklor. Monogram.

Utropspris
2 000 SEK