Fiolmodell. Bl a 1 par, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1810. 1 st Andreas Isberg, Skänninge 1804. 1 st Andreas Rönnov, Helsingsborg 1803. Längd 20 - 22 cm.
Bruksslitage. Bucklor. Monogram.