SERVISDELAR, 14 st, porslin, Meissen, 1900-tal.
Lökmönster i blått. Bestående av kakfat på fot, höjd 24 cm, vas med hänklar, höjd 25 cm, kaffekanna, höjd 22 cm, vas, höjd 18 cm, 2 st tekoppar med fat, 3 st kaffekoppar med fat, cremekopp med lock, höjd 9 cm, bricka med hänklar 41 x 41 cm, uppläggningsfat ovalt 46 cm, snäckformade skålar längd 8-11 cm.
Hela servisen är i gott skick med obetydligt slitage förutom, cremekopp med nagg på knoppen, stort serveringsfat med stor lagning och 2:a sortering, små snäckformade skålar 2:a sortering.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.