Madeleine Pyk – en samling F769

Per B. Sundberg

(Sverige, Född 1964)
Per B. Sundberg
(Sverige, Född 1964)

SKÅL, glas, Per B Sundberg, Orrefors, signerad o daterad 2003.

Rund med svart vit dekor. Diameter: 21,5 cm, Höjd: ca 10,5 cm.

Slitage, repor.

Formgivare

Per B (Bertil) Sundberg (f. 1964) är en svensk skulptör och formgivare inom framför allt glas och keramik, utbildad vid Konstfack, Stockholm. Han har även studerat vid Pilchuck Glass School, Seattle; och Corning Museum of Glass, USA. Fram till år 2005 var han verksam vid Orrefors, därefter utnämnd till professor vid Konstfack till år 2011. Per B Sundbergs skulpturala verk har ett påtagligt eget uttryck och ofta en humoristisk twist. Han har utvecklat flera egna tekniker som "lito-graal" och "fabula".

Utropspris
3 000 SEK