Madeleine Pyk – en samling F769

Eva Englund

(Sverige, 1937-1998)
Eva Englund
(Sverige, 1937-1998)

VAS SAMT SKÅL, 2 st miniatyrer, glas, Eva Englund, Orrefors, sign o märkta Graal, nr 522-75 resp 728-75.

Balusterformad vas, oval skål på låg fot. Höjd 3,5-13 cm.

Slitage.

Formgivare

Eva Englund (1937-1998) var en svensk formgivare, främst inom glas. Eva Englund utbildade sig vid Konstfacks keramiklinje och på Capellagården. Hon var verksam vid Pukebergs glasbruk 1964–1973 och Orrefors 1974–1990. Eva kom att bli den som förnyade graalglaset vid Orrefors, inledningsvis i mer diskreta pastellfärger och abstrakta växtmotiv. I slutet på 1980-talet formgav Eva det hon blivit som mest känd för, graalglasen i starka färger och med berättade motiv. Hennes glas blev oerhört eftersökta och det var kö till utställningarna i slutet av 1980-talet för att få köpa något av hennes eftertraktade alster. Efter att hon lämnat Orrefors fortsatte Eva med att arbeta med glas i graalteknik tillsammans med glasblåsaren Wilke Adolfsson i en ateljé benämnd Muraya.

Utropspris
1 500 SEK