KARAFF samt BÄGARE, 5 delar, rödlera, Savitorppa, 1970/1980-tal.

Guldfärgad lysterglasyr. Karaffen och bägarna signerade Savitorpa, KAGE, Finland. Höjd 12 - 31,5 cm.

Mindre tillverkningsdefekter. Smärre slitage.

Utropspris
1 500 SEK