Kanna, Portugal (höjd ca 13 cm). Saltkar och senapsburk med glasinsatser, Birmingham, England (höjd ca 3 cm). Samtliga med gångjärnsförsedda lock.
Slitage, repor, smärre nagg, mindre bucklor/märken. Anlupet. Den ena glasinsatsen sitter fast, och är därför tillsammans med kannan handtag, inkluderad i totalvikt.