Fajans

Fajans

BLÄCKHORN, fajans, möjligen Italien, troligen 1700-tal.

Polykrom dekor av bland annat fågel och vapensköld. Skrift längs kanten. Höjd 9cm, diameter 12cm.

Nagg. Slitage.

Formgivare

Fajans är ett poröst lergods täckt med en ljus, ogenomskinlig glasyr, ofta vit tennglasyr. Fajansen är i regel dekorerad vilket görs innan bränning med starkeldsfärger som sedan lackas med transparent glasyr. Fajans började tillverkas i forntidens Egypten men kom till Europa och Spanien vid 1000-talets slut. Mot slutet av 1700-talet ersattes fajansens dominerande ställning av flintgods, som var billigare att framställa.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

3. Vicke Lindstrand, vas, blästrat glas, Orrefors 1930-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK