Ewald Dahlskog

(Sverige, 1894-1950)
Ewald Dahlskog
(Sverige, 1894-1950)

KULVASER, 2 st, fajans, Ewald Dahlskog, Bobergs Fajansfabrik, Gefle 1930-43.

Två nyanser av blå glasyr. Höjd: 12 resp 16,5 cm.

En vas med mindre nagg, slitage, repor.

Utropspris
1 500 SEK