SNURRFÅTÖLJER, ett par, "Galaxy", Alf Svensson och Yngve Sandström för DUX, 1970-tal.
Stomme i vit formgjuten plast. Fyrdelad vitlackerad fot. Dyna i ljusblått tyg.
Bruksslitage. Repor. Färgbortfall. Klädsel blekt och något gulnad. En fåtölj med en ca 10 cm lång spricka i armstödet. Fyra fästen till klädseln saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.